SVJETSKA NEDJELJA DOJENJA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Svjetska nedjelja dojenja, koja traje od 1. do 7. avgusta, promovisana je u Domu zdravlja „Dr Nika Labović“.

U ovoj zdravstvenoj ustanovi, kako ističu, svakodnevno rade na edukaciji mladih majki, što je doprinijelo tome da je sve veći broj beba na prirodnoj a ne na vještačkoj ishrani.

Prema riječima specijalistkinje zdravstvene njege Selvete Selmanović, majčino mlijeko nema zamjenu.

„Brojne su prednosti dojenja za majku. Kontakt „koža na kožu“ dovodi do podsticanja lučenja oksitocina koji otpušta mlijeko iz grudi. Sisanjem dolazi do kontrakcija materice što dovodi do bržeg vraćanja u normalu, što je jako bitno za oporavak majke“, kazala je Selmanović.

Ona je istakla da dojenje smanjuje rizik od karcinoma dojke kao i jajnika i grlića materice a smanjuje se šansa da majka dođe u postporođajnu depresiju.

„Ima još razloga koji su značajni za majku, ali jedno je sigurno – dojenje sa sobom nosi veliki komfor. Mlijeko je uvijek idealnog sastava, temperature i istog trena je dostupno bebi. Majka ne brine o flašicama, vještačkoj hrani i njenoj pripremi i ono što često ističem je da je majkama dojenje besplatno“, naglasila je Selmanović.

Ona je dodala da su brojne prednosti dojenja za bebu – zaštita od infekcije (majčino mlijeko sadrži anti-tijela koja štite bebu od bolesti, kao i bijela krvna zrnca limfocite koji takođe štite od infekcije), zaštita od alergija, niža je stopa sindroma iznenadne smrti i manji rizik od pojave dijabetesa kod bebe.

„Bebe koje se hrane majčinim mlijekom imaju imaju bolji emocionalni, psihomotorni i socijalni razvoj“, naglasila je Selmanović.

Svjetska nedjelja dojenja obilježava se od 1991. godine, od strane organizacije WABA sa ciljem zaštite, promocije i podrške dojenja koje je tih godina počelo da doživljava svoj sunovrat.

Ove godine Svjetska nedjelja dojenja obilježava se pod sloganom „Dojenje: temelj života”.

Share.

About Author

Leave A Reply