PREMINUO ĐORĐE BALAŠEVIĆ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznati kantautor Đorđe Balašević preminuo je danas u 67. godini.

Balašević je prije tri dana primljen na Infektivnu kliniku gdje se liječio od upale pluća.

Balašević je rođen je 11. maja 1953. godine u Novom Sadu.

Sa drugovima iz gimnazije 1977. godine je osnovao grupu Žetva sa kojom je snimio singl “U razdeljak te ljubim” koji je prodat u 180.000 kopija što je bio prvi njegov veliki uspjeh, piše portal Vijesti.

Sa Vericom Todorović je 1978. godine oformio grupu “Rani mraz” sa kojom je na festivalu u Subotici izveo numeru “Računajte na nas” koja se smatrala himnom generacije.

Grupa je imala veliki broj članova, a neki od njih su bili Bora Đorđević i Bilja Krstić.

Objavili su više popularnih pjesama “Ljubio sam snašu na salašu”, “Oprosti mi, Katrin”.

Sa Biljom Krstić je 1979. godine snimio album “Mojoj majci umjesto maturske slike u izlogu”, na kojem su se našle pjesme “Sve je dobro kad se dobro svrši”, “Drago mi je zbog mog starog”, “Jedan Saša iz voza”, “Neki novi klinci”, “Stara pjesma“, “Prodaje se prijatelj”…

Na festivalu u Splitu su izveli numeru “Panonski mornar” za koju su osvojili prvu nagradu.

Solo karijeru započeo je 1982. godine i na festivalu u Opatiji se predstavio pjesmom “Pjesma o jednom pijetlu”.

Na njegovom prvom samostalnom albumu “Pub” našle su se numere “Ilona”, “Ratnik paorskog srca”, “Za sve je kriv Toma Sojer”, “Za treću smjenu”, “Lepa protina kći”, “Pjesma o jednom pijetlu”, “Boža zvani Pub”, “Predlog”, “Na pola puta”.

Godinu kasnije snimio jer drugi album “Cjelovečernji the Kid” koji je dobio naziv po istoimenoj numeri koja je inspirisana meksičkim folklorom.

Treći solo album snimio jer 1985. godine “003” na kome se nalaze, između ostalih, pjesme “Noć kad sam preplivao Dunav”, “Baby blue”, “Al’ se nekad dobro jelo”, “Slovenska”, “Olivera”, “Badnje veče”.

U izdanju “Jugotona 1986. godine objavio je album “Bezdan” na kome su svih devet numera postale hitovi – “Sve je otišlo u Honduras”, “Virovitica”, “Ne volim januar”, “Nema više benda kao Neoplanti”, “Stari orkestar”, “Bezdan”, “Narodnjaci”, “Slow motion”, “Ne lomite mi bagrenje”.

Godinu kasnije objavio je album “U tvojim molitvama” na kome se nalaze snimci sa uspješnih koncerata u Novom Sadu, Beogradu, Zagrebu i Sarajevu.

Jedinu novu pjesmu, “Samo da rata ne bude”, snimio je sa djecom iz sirotišta “Sonja Marinković” i iz osnovne škole “Đ. Natošević”.

Za “Jugoton”, 1988. godine izdaje album “Panta rei” na kome se nalaze numere “Soliter”, “Neki se rode kraj vide”, “Oni”, “Šansona”, “Nemam ništa s’ tim”, “Starim”, “Čekajući Montenegro Express”, “Jednom”, “Requiem”.

Album je naišao na loše kritike jer je u pjesmama analizirao političko-nacionalno stanje u tadašnjoj Jugoslaviji, kao i svoje viđenje maršala Tita.

Album “Tri poslijeratna druga” sa pjesmama “Sugar rap”, “Djevojka sa čardaš nogama”, “D-moll”, “Kad odem”, “Remorker”… objavio je 1989. godine

Za “Diskoton” je 1991. snimio jedan od svojih najuspješnijih albuma “Marim ja” u kome ispoljava tugu zbog stanja u državi.

Na njemu se nalaze numere: “Čovjek za koga se udala Buba Erdeljan”, “Divlji badem”, “Citron pjesma”, “Marim ja”, “Nevjernik”, “Ringišpil”, “Slabo divanim madžarski”, “Ole-Lole”, “Kako su zli dječaci razbucali godišnjicu braka kod mog druga Jevrema”.

U TV- Reviji je objavljivao kolumne u kojima je otvoreno kritikovao vlast i cjelokupnu situaciju.

Povukao se iz javnosti izbjegavajući mobilizaciju. Vojne vlasti su željele da ga pošalju na front zbog čega nije održao tradicionalni koncert u Sava Centru 1992. godine. Pošto se smatralo da je odbio da ide u rat, njegove pjesme su zabranjene na tadašnjem državnom radiju i televiziji.

Pjesmu “Sloboda ne” je objavljena na disku “Nas slušaju svi, mi ne slušamo nikoga”.

Za produkcijsku kuću Ufa medija 1993. godine je objavio album “Jedan od onih života” sa pjesmama “Ja luzer”, “Krivi smo mi” (Putuj Evropo), “Posvađana pjesma” (Izvini), “Provincijalka”, “Stari laloški vals”, “Čovjek sa mjesecom u očima”….

U tekstovima kritikuje ratne tragedije, a na koncertima iznosi opozicione stavove zbog čega je imao probleme. U periodu kada je Srbija bila pod sankcijama, uzeo je državljanstvo Slovenije i protivio se politici koju je vodio Slobodan Milošević.

Sa gudačima Svetog Đorđa 1996. godine je uradio album “Na posletku” na kojem su se, između ostalih, našče numere “Sin jedinac”, “Drvena pesma”, “Namćor”, “Miholjsko ljeto”, “Posljednja nevjesta”, “Uspavanka za dečaka”.

Za Hard Rock Shop 2000. godineje snimio album “Devedesete” na kojem su se našle pjesme “Devedesete”, “Živjeti slobodno”, “Balkanski tango”, “Plava balada”, “Stih na asfaltu”, “Legend’a o Gedi Gluperdi”, “Sevdalinka”, “Kao talas”, “Nedostaje mi naša ljubav”, “Naopaka bajka”, “Dok gori nebo nad Novim Sadom”, “Mrtvi…”, “Je*ite se devedesete”.

Aktivno je učestvovao u promjenama koje su se dogodili 5. oktobra 2000. godine.

Godinu kasnije je objavio album “Dnevnik starog momka” sa 12 numera koje su nosile ženska imena, a početna slova su poručivala “Olja je najbolja”. Te pjesme su: “Otilia”, “Ljerka”, “Ankica”, “Jaroslava”, “Eleonora”, “Nevena”, “Anita”, “Julia”, “Branislava”, “Ognjena”, “Ljudmila”, “Anđela”.

Sa grupom “Apsolutno romantično” je  2004. uradio album koji se zove kao i njegova bivša grupa “Rani mraz” sa numerama “Priča o Vasi Ladačkom”, “Aco braco”, “Ćivutski vrt”, “Kere varošanke”, “Lađarska serenata”, “Bože, Bože”, “Galicia”, “Tvoj neko”, “Maliganska”, “Ja vas kanda znam”, “Pred zadnji sneg”, “Kao rani mraz”.

Dobitnik je brojnih nagrada – Nagrada punoljetstva, Oktobarska nagrada Novog Sada, Estradna nagrada Jugoslavije, nagrada za literarni doprinos u području estrade na Domanovićevim danima satire, nagrada Todor Manojlović za poseban umjetnički senzibilitet…

Uprkos svim uspjesima koje je postigao, otac i majka Đorđa Balaševića su se protivili njegovoj odluci da bude muzičar i smatrali su da bi trebao da se bavi geografijom za šta se i školovao.

Nisu prisustvovali nijednom njegovom koncertu, a Đorđe Balašević im je uvijek čuvao dva prazna mjesta.

Glumio je u nekoliko televizijskih serija, za koje je pisao i muziku.

Iza sebe je ostavio suprugu Oliveru, ćerke Jovanu i Jelenu i sina Aleksu.

Share.

About Author

Leave A Reply