GALIĆ: EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U CRNOJ GORI JE SLOŽENA I VRLO OZBILJNA, NE KONTROLIŠEMO EPIDEMIJU

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Direktor Instituta za javno zdravllje (IJZ) Igor Galić je, na konferenciji za medije Ministarstva zdravlja i IJZ-a, rekao da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori složena i vrlo ozbiljna.

On je kazao da to pokazuju podaci o obolijevanju i umiranju od posljedica koronavirusa u prethodnoj sedmici.

“Prosječan broj oboljelih u prethodnoj nedjelji je bio 558, preminule su 64 osobe, testirano je 1.946, a procenat novoregistrovanih pozitivnih slučajeva je iznosio 28,7 odsto”, saopštio je Galić na konferenciji za novinare.

On je istakao da se već duže vrijeme procenat pozitivnih od ukupnog broja testiranih kreće između 25 i 30 odsto.

“Da bismo rekli da kontrolišemo epidemiju taj odnos mora da bude pet odsto, a trenutno je između 25 i 30. To govori koliko mi ne kontrolišemo epidemiju”, kazao je Galić.

On je kazao da se u posljednih sedam dana na svaka dva i po minuta  razboli po jedan čovjek ili da na 150 minuta premine jedna osoba.

“Oko 13 odsto poplulacije je preležalo koronu. To su neke zabrinjavajuće brojke”, naveo je Galić.

Galić je dodao da se novim mjerama, u opštinama u kojima nije zabranjen rad, produžava radno vrijeme do 20 sati privrednim subjektima koji se bave trgovinom neprehrambenih proizvoda, odnosno prodavnicama obuće i odjeće, kozmetičkim i frizerskim salonima, prodavnicama bijele tehnike.

Galić je kazao da mediji imaju veliki uticaj na javno mnjenje.

On je kazao da građani drugih zemalja moraju da imaju na ulazu u Crnu Goru dokument, vaučer ili razlog zbog kojeg ulaze u Crnu Goru.

“Problem je lokalna transmisija. Pokušavaju se razbiti okupljanja, u smislu da je to veliki epidemiološki rizik. Ako pojedinačna osoba dolazi, prolazi, to je manji rizik od skupljanja”, rekao je Galić.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Borko Bajić je rekao da je bila sugestija policiji da se obeshrabre nepotrebna putovanja. 

Odgovarajući na pitanje zašto su odlučili da mjere traju sedam dana, Galić je kazao da epidemiolozi uvijek preporučuju 14 dana kako bi  se ocijenila efikasnost.

On je rekao da su mjere koje su donesene juče samo nastavak mjera donesenih prije nedjelju dana i one bi trebalo sukcesivno da pokažu građanima ozbiljnost situacije.

“Da uvođenje odjedanput ograničavajućih, rigoroznih mjera ne bude veliki šok za građane. Ni ove mjere nisu krajnje mjere”, kazao je Galić.

Bajić je rekao da je preko Covax mehanizma Crnoj Gori opredijeljeno 84.000 doza AstraZeneka vakcina.

On je rekao da je u Njemačkoj na dvije nedjelje odložena upotreba ove vakcine, ali da nisu našli povezanost vakcine i neželjenih efekata.

“Neželjene reakcije su bile u okviru koje je proizvođač predvidio, nije bilo neželjenih dejstava”, rekao je on.

Galić je rekao da nemaju podatak da je bilo pozitivnih osoba nakon vakcinisanja.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović je odgovarajući na pitanje da li će se obezbijediti naknada za roditelje ako oba roditelja rade u instituciji koje su izuzete, kazao da je odgovor da.

“Jedan roditelj koji podnese zahtjev, imaće pravo na naknadu, jer je to jedino moguće i pravično”, kazao je Odović.

Bajić je rekao da se zalihe u bolnicama planiraju na nedjeljnom nivou.

Kazao je da je cilj potvrda o kretanju da policija ima pravo da legitimiše i uzme sve podatke.

Na pitanje gdje je oprema od 280.000 eura za privremene bolnice, Bajić je kazao da nije u potpunosti upoznat.

“Sva oprema koja je bila na raspolaganju i koja je u Montefarmu ili dolazi do nas, već je distribuirana. Sve što je bilo na zalihama ne držimo u magacinu”, kazao je Bajić.

On je rekao da su i države regiona nama dozvolile ulazak, a situacija kod nas je gora.

Odović je rekao da svako kretanje mora da bude izuzetak.

“Zbog toga uvodimo i dodatan uslov koji treba da važi uz potvrdu. Nemojte da se dovijate kako ćete da izađete iz stana iza 21 sat. Ostanite u stanu i poštujte mjere. Jedini razlog za što se ovo radi je da spasimo što više ljudi, da spasimo zdravstveni sistem i da omogućimo normalan život vrlo brzo. Svjetlo na kraju tunela je tu. Vakcina nam je na dohvat ruke. Vakcinacija je počela, predviđa se da će masovna krenuti u aprilu. Izdržite malo, poštujte mjere i vrlo brzo vratićemo se normalnom životu”, kazao je Odović.

Galić je rekao da vakcinacija bez mjera i mjere bez vakcinacije neće dati rezultat.

“Striktno poštovanje mjera dok traje vakcinacija, mjesec ili dva je neophodno da bi stavili epidemiju pod kontrolu. Osoba kada se vakciniše prvom dozom, nije zaštićena. Poslije druge doze i dvije nedjelje osoba dostiže imunitet koji je predviđen specifikacijom vakcine. Poštovanje mjera uz vakcinaciju će dati rezultate”, kazao je Galić.

Share.

About Author

Leave A Reply