Piše: Amfilohija Dragojević, igumanija manastira Šudikova
Petnaest dana pred praznik Roždestva Hristovog, nedelju zovemo Nedelja Praotaca. Ali tada i praznujemo jedan divan crkveni i narodni običaj – Materice. Tada Majke pripreme poklone, a deca ih vezuju kanapima, da bi za otkup dobila darove. Ali to nije odnos samo između deteta i majke, nego vezujemo i bake, učiteljice, komšinice, kume, igumanije i popadije i one nam sve daju poklone, materijalne, duhovne, molitvene. U skladu sa svojim mogućnostim i našim potrebama. Ovaj praznik nas molitveno upućuje i na Majku nad majkama, Presvetu Bogorodicu, koja se žrtvovala za sve nas, svojom službom pred Bogom i svakodnevno nas molitveno zastupa. Ona je prinela Jedinog Koga ima, Sina Svog radi spasenja sveta. Zato i mi, ugledajući se na nju, žrtvujemo sve svoje radi Gospoda, da bi dobili Večno spasenje. I učimo bližnje, rečima i primerom, decu, učenike, sabraću šta je istinska žrtva. Zato je i pravo majčinstvo, nalik Bogorodičinom. Nije materinstvo samo obezbeđivanje materijalnih dobara detetu, hrana, opstanak, to znaju instinktivno i beslovesna bića. Pravo materinstvo je bogoliko, Bogorodičino, utiranje puta Božijeg, koji vodi u Život Večni. Ako toga nema, majčinstvo je lažno, egoistično, vođeno instinktom sopstvenih želja. Zato je majka, ne samo ona koja rađa telesno, nego ona koja rađa svoju decu za Život Večni. Ovaj praznik je podsećanje na to, da je svaki naš međusobni odnos stvoren da se nastavi u Večnosti.

Da nam Gospod i Majka Božija daju da ovaj praznik i sve predstojeće, provedemo sa našim bližnjima, deca sa roditeljima, svi zajedno u parohijama, manastirima, domovima i školama i da veselo dočekamo Badnji dan i Roždestvo Gospoda Isusa Hrista.