Šćekić čestitao Njegošev dan

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić uputio je čestitku povodom dana Negoševog rođenja.

“Danas se obilježava dan Njegoševog rođenja, Njegošev dan – crnogorski dan kulture, čime je velikan naše istorije dobio posebno mjesto.Njegoš je bio vladika i poglavar Crne Gore. Jedan je od najvećih pjesnika i filozofa sa ovih prostora.”Mitropolit crnogorski, skenderijski i primorski”, kako se potpisivao, nastojao je da u Crnoj Gori uspostavi zakon i poredak, ukine stare međuplemenske mrzosti – krvnu osvetu i četovanja radi pljačke. Borio se da razbije dotadašnju plemensku samovolju. Uveo je redovne poreze i mnoštvo novih zakona, a oformio je i vojsku.Njegova književna djela dio su evropske, ali i svjetske kulture i civilizacije. Njegova djela izučavaju se na evropskim univerzitetima. Njegoš je govorio da je u “Gorskom vijencu” “iznio crnogorske običaje, njihov način mišljenja i govora, njihov karakter, te se vide kao u ogledalu”. “Gorski vijenac” je istorijsko djelo koje se i danas sa ponosom izučava, a preveden je na brojne svjetske jezike.Danas se sa ponosom sjećamo njegovih podviga i djela, koje su ostavile veliki pečat na naše društvo.“Blago onom ko dovijeka živi, imao se rašta i roditi”Srećan nam Njegošev dan.” stoji u čestitki Šćekića.

Share.

About Author

Leave A Reply