NASILJE SE NI POD KOJIM OKOLNOSTIMA NE MOŽE OPRAVDATI

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Povodom 26. juna Međunarodnog dana za podršku žrtvama nasilja i 4. juna Međunarodnog dana djece žrtava nasilja gošće Radio Berana su bile Jelena Pajković i Saška Bjelanović, stručne radnice na materijalnim davanjima u beranskom Centru za socijalni rad.

Obilježavanje ova dva dana je važno zbog podsjećanja na to da je nasilje apsolutno zabranjeno u međunarodnom pravu i da se ni pod kojim okolnostima ne može opravdati.

Bjelanović je pojasnila da je prilikom prijave nasilja nad djecom, policijski službernik obavezan, bez odlaganja, da izađe na lice jesta, pruži adekvatnu pomoć djetetu žrtvi nasilja, obavi razgovor sa djetetom u prisustvu roditelja. Dodala je da se, ukoliko je roditelj izvršilac, ako se radi o porodičnom nasilju, izuzima roditelj, a uključuje se radnik Centra za socijalni rad, odnosno staratelj i u saradnji sa institucijama preduzimaju se dalji koraci u cilju obezbjeđenja bezbjednosti, zaštite i sigurnosti djeteta.

Pajković je naglasila da je Konvencija o pravima djeteta najvažniji pravni okvir za zaštitu djece jer su njom propisana prava, ali i obaveze i odgovornosti u cilju zaštite djeteta. Ova konvencija, kako ističe, ima najveći broj potpisnika od svih ostalih sporazuma o zaštiti ljudskih prava.

“Najbolji način borbe protiv ovakvih pojava, baš kao i protiv porodičnog nasilja je podizanje svijesti građana jer svaki oblik nasilja nad djecom bez obzira na težinu, neprihvatljiv je i svi odrasli imaju i moralnu i zakonsku obavezu da zaštitite djecu”, istakla je ona.

Centar za socijalni rad, prema riječima Saške Bjelanović, pruža podršku žrtvama nasilja tako što razgovara sa njima, pruža informacije o njihovim pravima i usmjerava ih ka odgovarajućim uslugama i resursima. Takođe, dodaje ona, vrši se procjena rizika i potreba žrtava kako bi im se pružila adekvatna pomoć.

“Centri za socijalni rad takođe pružaju psiho-socijalnu podršku kroz Individualni i grupni savjetodavni rad prilikom kojeg se žrtvama nasilja pomaže da obrade traumatska iskustva kako da jačaju svoje kapacitete za prevazilaženje posledica nasilja. Pravna podrška podrazumijeva informisanje žrtve nasilja o njihovim pravima i pružanje podrške u pravnom postupku ukoliko je to potrebno. Pored pvezivanja žrtava nasilja sa zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne i djecije zaštite Centri za socijalni rad rade i na prevenciji kroz edukaciju o zdravim odnosima, o mogućim načinima prevencije i razvijanju strategija zaštite”, istakla je ona.

Prema podacima Centra za socijalni rad, koje je saopštila Pajković, tokom prošle godine prijavljeno je 135 slučajeva porodičnog nasilja a zabilježena su i dva slučaja vršnjačkog nasilja.

U istom periodu, Upravi policije podneseno je 11 prijava nasilja nad djecom, 37 nad ženama, 18 slučajeva nasilja nad muškarcima i 19 nad starijim osobama.

Ona je poručila da se svako djelovanje koje u nekome uzrokuje osjećaj straha, ugroženosti ili povrede dostojanstva, smatra nasiljem i naglasila da je iskrivljena percepcija nasilja jedan od razloga zatvaranja očiju pred nasiljem.

„Zatražiti pomoć nije sramota, već prvi korak na putu do zaštite od nasilnika“, njihova je poruka.

Snežana Milić/Andrija Turčinović

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BERANE

Share.

About Author

Leave A Reply