Višedecenijska nedriga države, nedostatak investicija, nezaposlenost, samo su neki od razloga zbog koji je dio opština sa sjevera ostao bez stanovnika, kazali su u razgovoru za Portal RTCG predsjednici Opština Berane, Pljevlja i Plužine. Poručuju i da je odliv stanovništva nemoguće zaustaviti bez pomoći države.
Smatraju da je veoma važno da država stvori adekvatnu strategiju za ekonomski razvoj sjevera.
Todorović: Država je ta koja može i mora nešto da uradi
Predsjednik opštine Berane Vuko Todorović nije iznenađen preliminarnim podacima i kaže da je čak očekivao i veći pad broja stanovnika, ne samo u Beranama nego na čitavom sjeveru.
Berane su od prethodnog popisa ostale bez oko 3.300 stanovnika.
Prema njegovom mišljenju osnovni razlog za to je višedecenijsko neulaganje u sjever.
“Lokalne uprave su nemoćne. Država mora što prije donijeti neku strategiju za sjever, inače će ovaj negativni trend da se nastavi i na sljedećem popisu ćemo imati još gore stanje”, naveo je Todorović, za Portal RTCG.
| Berane | 2023. | 2011. | Pad broja stanovnika | Pad broja stanovnika – procenti |
| 25.162 | 28.488 | – 3.326 | 11,7 |
Među razlozima navodi nezaposlenost, zatim trend koji, kako kaže, nije prisutan samo kod nas, a to je da mladi odlaze u veće centre.
“Znači, država je ta koja može i mora nešto da uradi da se ovi negativni demografski trendovi na sjeveru promijene. Bez državne pomoći opštine na sjeveru iz kojih se odlazi ne mogu same ništa uraditi”, zaključio je Todorović.
Vraneš: Zbog decenijske nebrige države Pljevlja ostali bez 20% stanovnika
Opština Pljevlja od 2011. ostala je bez petine stanovništva, pa sada u tom gradu živi oko 6.000 ljudi manje. Prvi čovjek opštine Dario Vraneš za Portal RTCG kaže da očekivano katastrofalan pad broja stanovnika najbolje oslikava višedecenijsku nebrigu države prema Pljevljima.
Vraneš ističe da država mora najhitnije da ulaže u putnu infrastrukturu, te da je to prioritet svih prioriteta. Takođe je istakao da “Vektra Jakić” mora krenuti sa radom, kao i da se konačno počne sa toplifikacijom.
Opstina je, dodaje on, dala svoj maksimum.
“Jedina smo opština koja je uvela opštinski dječiji dodatak od 30 eura, pored onog što država daje, subvencionišemo stambene kredite za mlade bračne parove koji prvi put rješavaju stambeno pitanje. Takođe, finansiramo vještački potpomognutu oplodnju za parove koji se liječe od infertiliteta, pomažemo pokretanje biznisa mladim ljudima, ulažemo u renoviranje sportske infrastrukture”, kazao je Vraneš za Portal RTCG.
Juče objavljeni preliminarni podaci Monstata pokazuju da u Pljevljima žive 24.542, dok je na popisu 2011. taj grad imao 30.786.
“Očekivano katastrofalan pad broja stanovnika najbolje oslikava višedecenijsku nebrigu države prema Pljevljima. Pad broja stanovnika za čitavih 20% za samo jednu deceniju ukazuje da će izostankom najhitnije intervencije države najbogatija Opština ostati bez stanovnika.
Uz sve to dodaje da TE Pljevlja proizvede godišnje 400 milona eura struje, da Pljevlja imaju jedini rudnik uglja u državi, jedini rudnik olova i cinka, kao i 200 000 m3 godišnji prirast drvne mase.
“Pored ovih resursa 6.500 stanovnika manje za 10 godina je ogledalo odnosa države prema Pljevljima”, zaključio je Vraneš.
Delić: Bez podrške države nema oporavka sjevera
Predsjednik Opštine Plužine Slobodan Delić kaže da su posljedice uništene privrede i nedostatak radnih mjesta ostavili trag na broju stanovnika u Plužinama.
Plužine su od 2011. ostale bez skoro trećine stanovnika.
“Veliki broj sugrađana je promijenio mjesto boravka zbog potrebe ostvarivanja radnog angažmana. Veći procenat umrlih u odnosu na rođene je takođe, doprinio smanjenju stanovništva. Navedene dvije činjenice su osnovi uzročnik smanjenja broja stanovnika u Plužinama”, naveo je Delić, za Portal RTCG.
On navodi i da značajan broj radno angažovanih ljudi u Plužinama svakodnevno putuje u Nikšić i tamo žive, čime direktno doprinose smanjenju operativnih radnih mjesta za lokalne stanovnike, ali i manjem broju stanovnika u Opštini.
“Moram se osvrnuti na činjenicu od 30 godina kontinuiranog zaobilaženja opštine Plužine sa razvojnim planovima od strane države, što je sigurni smo dalo doprinos uništenju privredne djelatnosti u Plužinama i smanjenju broja stanovnika”, poručuje Delić.
Opština Plužine, kako kaže, sprovodi i sprovela je niz mjera u skladu sa zakonskim mogućnostima, sa ciljem zaustavljanja odliva stanovnika i stvaranjem prijatnog i upotpunjenog ambijenta sa svim sadržajima za život stanovništva u opštini.
“Od mjera podrške moramo izdvojiti značajne pomoći: poljoprivrednicima, turizmu, obrazovanju, zdravstvu, sportu, socijalnim potrebama stanovništva, mladima i djeci, ali i istaći visok nivo izgrađene lokalne infrastrukture”, kaže Delić.
Ipak, kako kaže, očigledno je sve bilo nedovoljno.
“Možemo zaključiti da bez razvoja privredne djelatnosti, otvaranja novih radnih mjesta i aktivnog sistemskog djelovanja države ne možemo govoriti o oporavku sjevera i sprečavanju odliva stanovnistva”, zaključio je Delić.