Episkop Budimljansko-nikšićki Joanikije zadržan je duže sinoć na graničnom Ranče, a kako je saopšteno iz “Pljevaljskog odbora za odbranu svetinja” njegov automobil je tom prilikom pretresen.
“Režim, još uvijek nesvjestan da se narod u Crnoj Gori dogodio i da smo se oslobodili straha, na sve načine pokušava da zaplaši našu djecu u školama, omladinu na gradskim ulicama, zaposlene u javnim preduzećima i ustanovama, prijeteći ili realizujući represivne mjere….. Ovih poteza nisu pošteđeni ni naši svještenici i episkopi, o čemu svjedoči sramotna činjenica da je prethodne noći na graničnom prelazu „Ranče“ zadržan episkop budimljansko-nikšićki gospodin Joanikije, uz nalog za pretres njegovog automobila” kazali su iz tog odbora.
Joanikije se vraćao u Crnu Goru iz Beograda, gdje je prisustvovao sjednici Sinoda Srpske pravoslavne crkve na kojoj se raspravljalo o Zakonu u slobodi vjeroispovijesti, koji je krajem prošle godine izglasali poslanici vladajuće većine u crnogorskom parlamentu.