STARE TRADICIONALNE IGRE NA JELOVICI – “PRSTEN”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slike koji dijelimo prikazuje upravo igru skrivanja prstena koja se odvija u Vasojevićima, na Jelovici, kod dobrog i uglednog domaćina, Radoja Ćeranića

Vjekovima stara narodna igra „prsten“ najjednostavnije se može opisati kao takmičenje u tome ko će uspješnije sakriti, odnosno brže pronaći zlatnu burmu ispod jedne od deset vunenih čarapa, poređanih na podu.

Međutim, oni koji čuvaju ovu igru od zaborava ističu da je prije svega psihološko nadmudrivanje, prate ga duhovita zapažanja, čiji je cilj da protivnike dekoncentrišu i osujete. To je, tvrde, pokazivanje vještine ruku i odmjeravanje pronicljivosti.

Iz protivničke ekipe, nakon što „krijač“ završi, imaju za cilj da odrede („išćile“) koje su čarape „boš“ (one ispod kojih nije prsten), a koja je „ambar“ (čarpa ispod koje smatraju da je sakriven prsten). Po pravilima, mogu odmah da „ambarišu“, to jest da odrede mjesto gdje je sakrivena burma, ili da, odbacivanjem jedne po jedne „boš“ čarape, svedu izbor na dvije.

Ukoliko se prsten pronađe od desete do druge čarape, poeni se pišu protivnicima i oni ponovo kriju prsten. Kada je pogađanje uspješno, igrači te ekipe „uzimaju prsten“, odnosno kriju ga u narednoj rundi.

Igra se do 101 poen. Broj bodova koji se piše je ustvari broj čarapa koje su ostale nakon što protivnici neuspješno pogađaju gdje je burma sakrivena. Igra zna biti dinamična, ali ako je „krijač“ previše dobar, postaje dugotrajna jer protivnici nikako ne uspijevaju da pogode.

Prema tradiciji, zlatna burma se obično krije ispod vunenih čarapa. Umesto čarapa, mogu se koristiti i kape ili naglavci, a na pod se prostire ćebe da prsten ne bi zjeckao i na taj način olakšao pogađanje. Broj učesnika nije ograničen, ali je, prema riječima iskusnijih igrača, najbolje kad ih je po pet ili šest u grupi. Pravila su uglavnom ista u svim krajevima, uz manje varijacije u Vasojevićima, gdje se igra naziva i „koza“.

Ovo je tradicionalno muška igra. Rijetko su žene učestvovale u prošlosti, ali u posljednjim decenijama, zahvaljujući ženskoj emancipaciji, nekoliko njih je uspješno i u „prstenu“.

Stara igra, koja je poznata i u nekim drugim zemljama regiona, omogućava kvalitetno druženje, mnogo smijeha, zanimljiv razgovor i potpuni bijeg od svakodnevice.

izvor-udruženje vasojevića vaso

Share.

About Author

Leave A Reply