OVOGODIŠNJA MANIFESTACIJA „POLIMSKE KNJIŽEVNE STAZE“ POSVEĆENE PETRU RMUŠU

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 Tradicionalna kulturna manifestacija  XIX „Polimske  književne staze“  u organizaciji JU Centar za kulturu Berane, biće održana u ponedjeljak, 22. 12. 2025. godine u 19 časova u Narodnoj biblioteci „Dr Radovan Lalić“ u Beranama. Ove godine  „Polimske književne staze“ posvećene su književnom stvaralaštvu Petra – Pera Rmuša.

Rmuš je rođen u Šekularu 1953. godine. Studirao je Jugoslovensku  knjižvnost i srpski jezik na Univerzitetu u Prištini. Magistrirao je 2003. Godine, a doktorirao  2009. godine na temu „Pripovjetke Mihaila Lalića“. Više od četiri decenije bio je profesor u Srednjoj stručnoj školi „Vukadin Vukadinović“ u Beranama. Iza Rmuša ostalo je desetak knjiga poezije, brojni eseji, zapisi, kritički osvrti, naučni radovi,  kao i mnoštvo kolumni, od kojih je neke godinama objavljivao u Dnevnom listu „Dan“. Preminuo je  u julu 2022.godine.

             O književnom stvaralaštvu Petra Rmuša govoriće Darko Jovović, novinar i pjesnik, prof.dr Draško DošljakDamjan Ćulafić, ministar ekologije održivog razvoja i razvoja sjevera, Sonja Živaljević, književnica i Velimir Ralević, pjesnik. Moderatorka programa je Gorica Ćulafić. Kao gosti nastupiće i učenici Škole osnovnog muzičkog obrazovnja iz Berana,  Tia Adrović i Novak Šoškić – na klaviru.

          Ovaj program  sufinansira Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, putem konkursa „Razvoj kulture na sjeveru“. 

Share.

About Author

Leave A Reply