ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE “POLOG POEZIJE” AUTORA PETRA RMUŠA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Promocija knjige “Polog poezije”, autora Petra Rmuša, održana je prije dvije večeri u Galeriji “Nikola i Uglješa Popović” u Beranama.

Na izuzetno posjećenoj promociji govorili su novinar i književik Darko Jovović, pjesnik, pisac i novinar Novica Đurić i potpredsjednik Opštine Berane Damjan Ćulafić.

Veče je otvorio Novica Đurić riječima da se o knjizi „Polog poezije“ autora dr Petra Rmuša ne može govoriti tako što će se pročitati samo jedna pjesma, već da se čitalac mora vraćati svakoj njegovoj pjesmi.

„U Petrovoj poeziji sve je u začeću, u pologu. On je položio svoju riječ u nečemu što je posebno, što je ljudski, što zrači, što neće da zgasne. Sve što ne proklija kroz riječ, kroz svesku i fresku, kroz pismo, nije ni živjelo. Petar je zato i početnu pjesmu u ovoj knjizi naslovio „Polog poezije“. Uradio je to duboko svjestan svoga kraja na ovozemaljskom svijetu, prepoznajući kako i u njemu odliježu krici smrti. Zato on i kaže da je pjesma rođena u čovjeku, a čovjek je rođen u pologu i to su dvije neraskidive misli u čitavoj njegovoj poeziji“, kazao je Đurić .

Darko Jovović je istakao da je autor, umjesto ključem, vrata zavičaja otvarao pjesmom.

„Prebirajući sjećanja na, rekao bih, neponovljivog šekularskog nemirnika, svojevrsnog lirika i literarnog buntovnika, Petra Rmuša, koji zavičajnu kolijevku nikada nije skidao sa ramena, nekako mi se učinilo da kraj njegovog imena trajnu naseobinu mogu da pronađu riječi „toplina bola“, koje je svojevremeno iznjedrio, takođe, neponovljivi Ratko Deletić, dok je pokušavao da ranjenim nitima, koje se slovima zovu, pronađe spasa za napaćenu dušu, razapetu između svijeta i rodnih gora. A takvu toplinu mogu da nose samo oni koji su zadojeni na ognjištima sraslim sa nebesima“, riječi su Jovovića.

Potpredsjednik Ćulafić je naglasio da je knjiga neobično velikog obima za zbirku poezije, a vrijednost joj, već na samom početku, daje to što je štampana nakon smrti njenog autora.

,,U posthumno objavljenoj zbirci rekao bih da su dominantni motivi iz prirode, pjesnikovog zavičaja, odnosno prevagu odnose motivi i način na koji ih je pjesnik živio i pamtio. Rekao bih da su pjesme u zbirci uglavnom duge, višestrofne. Premda, takav utisak kvari jedan ciklus naslovljen „Bum stihovi“, koji čine pjesme sačinjene od po jedne strofe.

Petar Rmuš je svoje djelo dovršio za života, ostavljajući porodici i narodu, da ga iščitavaju i tumače makar oni tako malobrojni kojima je do njega još uvijek stalo. Siguran sam da bismo ga time, gore, jedino i obradovali“, kazao je Ćulafić.

Foto: Portal “Srpske novine”

Program je vodila Jelena Bojović, koja je prisutnima čitala stihove Petra Rmuša, a kasnije prenijela i poruku Emila Labudovića, direktora Srpske kuće u Podgorici.

Petar Rmuš, rođen je u Šekularu, 1953. godine. Osnovno obrazovanje završio je u svom kraju, a Gimnaziju u Beranama. Studirao je Jugoslovensku književnost i srpski jezik. Bio je profesor u školi ,,Vukadin Vukadinović“ i tamo izveo 30-ak generacija. Objavio je više književnih i jezičkih radova.

Svijetu poezije podario je zbirke pjesama – “Zavjet pjesmi”, “Traganje i trajanje”, “Sunčana kandila”, “Sudbinska sječiva”, “Do beskrajan” i druge. Svojim stihovima je afirmisao kulturne i duhovne manifestacije u potkomskom obodu, kao i manifestaciju “Dani srpske duhovnosti”. Od državne biblioteke Rusije, u čiji su radni fond uključene njegove knjige poezije, dobio je javnu zahvalnost.

Dobitnik je prve nagrade na književnom konkursku “Vaskrsenje ne biva bez smrti”. Bio je aktivan učesnik društvenog života svog kraja, kao i narodni odbornik Skupštine opštine Berane.

Iza Rmuša ostalo je desetak zbirki poezije, brojni eseji, zapisi, kritički osvrti, naučni radovi, komentari, kao i mnoštvo kolumni, od kojih je neke, godinama, u kontinuitetu, objavljivao u Dnevnom listu “Dan”. Umro je u julu, 2022. godine.

Share.

About Author

Leave A Reply