DOM ZDRAVLJA: LJEKARI EDUKOVALI UČENIKE O ŠTETNOSTI PUŠENJA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Konzumacija cigareta je pandemijski proširena zavisnost i jedan je od najvećih javno zdravstvenih problema današnjice. U svijetu svake godine od direktnih i indirektnih posljedica konzumacije cigareta umire oko 8 miliona ljudi”, kazala je povodom Svjetskog dana bez duvanskog dima, primarijus dr Marija Joksimović, pedijatar u beranskom Domu zdravlja.

Svjetski dan bez duvanskog dima, koji se ove godine obilježava pod sloganom “Donesi odluku, ostavi duvan” prilika je da se javnost upozna sa pogubnim uticajem konzumacije duvana i problemima sa kojima se cio svijet suočava u liječenju ove bolesti zavisnosti.

“Obzirom da više od 70 posto od 1,3 milijarde korisnika duvanskih proizvoda u svijetu nema pristup potrebnim službama za uspješno ostavljanje duvana Svjetska zdravstvena organizacija je ove godine pokrenula globalnu kampanju sa ciljem osnaživanja i pružanja podrške korisnicima da prestanu da koriste duvan i duvanske proizvode. Kampanjom bi trebalo da se promovišu socijalna podrška i okruženje koje pogoduje odvikavanju od upotrebe duvana, podrška stručne javnosti za politiku prestanka konzumacije cigareta, unapređenje i razvoj savjetovališta za odvikavanje od pušenja, podizanje svijesti o taktikama duvanske industrije za sticanje novih korisnika duvana kao osnaživanje korisnika za odvikavanje od duvana i duvanskih proizvoda”, istakla je dr Joksimović.

Ona je dodala da konzumiranje duvana ubija 50 posto svojih korisnika, da svaka cigareta skraćuje život za 8 minuta a da u cigaretama ima preko 4.000 otrovnih materija a postoji veliki broj bolesti koje su povezane sa upotrebom duvana.

“To su, prije svega, kancer pluća, usne duplje i grla, mokraćne bešike, želuca, grlića materice, dojke, leukemija, bolesti srca i krvnih sudova, infarkt, moždani udar, bolesti disajnih puteva, astma, hronična opstruktivna bolest pluća, katarakta, neplodnost. Kod trudnica duvan negativno utiče na razvoj ploda, izaziva prijevremeno rađanje, rađanje sa malom tjelesnom težinom i brojnim malformacijama”, navodi dr Joksimović.

Osim što, kod pušača, izaziva veliki broj bolesti, duvanski dim u okolini ozbiljan je zdravstveni problem za nepušače pa tako, kako ističe, od posljedica pasivne izloženosti duvanskom dimu u svijetu godišnje umire 1,2 miliona ljudi. Kod nepušača su teži i oblici obolijevanja od COVID-a 19.

“Pod posebno velikim rizikom su djeca i trudnice. Djeca koja borave u zadimljenim prostorijama češće obolijevaju od respiratornih infekcija, astme, upale uva, upale ždrijela”, dodala je Joksimović.

Doprinos obilježavanju Svjetskog  dan bez duvanskog dima 2021. Savjetovalište za mlade beranskog Doma zdravlja ove godine, zbog pandemije COVID – 19, daće održavanjem edukativno-informativne radionice o negativnom uticaju duvana na zdravlje ljudi, sa učenicima prvog razreda Srednje medicinske škole.

Iz Instituta za javno zdravlje saopšteno je da se u Crnoj Gori  povećava broj korisnika duvanskih proizvoda a podaci pokazuju da se posebno  povećava broj pušača među ženama i mladima.

Snežana Milić

Share.

About Author

Leave A Reply