Bogavac za “Vijesti”: NOVA VLADA DA IMA NOVI ODNOS PREMA BERANAMA

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ime sadašnjeg predsjednik opštine Berane Tihomira Bogavca u javnosti je poznato još od prije deset godina, kada se kao istaknuti građanski aktivista borio protiv izgradnje deponije na Vasovim vodama.

On za “Vijesti” kaže da je sa istom energijom spreman da se i danas sa pozicije predsjednika opštine, bori za bolje pozicioniranje grada, odnosno opštine na čijem je čelu.

Berane je do 30. avgusta bilo jedina opoziciona opština na sjeveru, a mnogo činjenica govori u prilog tome da je bila diskriminisana. Da li se od formiranja nove Vlade osjeća promjena odnosa prema Beranama?

Još nije usvojen državni budžet. U predlogu budžeta postoji nastavak projekata koji se odnose na opštinu Berane. Ukoliko se samo nastavak projekata realizuje, ulaganje u Berane će se značajno unaprijediti u odnosu na prethodni period. Nadamo se da će ova Vlada imati više osjećaja za realizaciju projekata koji znače razvoju našeg grada kao centra sjevera Crne Gore.

I u uslovima maćehinskog odnosa tadašnjih državnih, lokalne vlasti u Beranama uspjele su da realizuju neke velike projekte, kao što je izgradnja kolektora i rekonstrukcija kanalizacione i vodovodne mreže?

Ovi projekti realizovani su preko kredita Svjetske banke i ulaganjem EU fondova u Crnu Goru iako je iz tadašnje Vlade postojala korektna saradnja u vezi sa ovim projektima, pa je čak i Vlada posredstvom Ministarstva održivog razvoja i turizma preuzela da isplati dio sredstava koja su bila obaveza Opštine. Ipak je to samo mali dio u odnosu na ono što je uloženo od strane Evropske unije i Svjetske banke.

Još jedan projekat je finansiran iz sredstava EU, to su zgrade za izbjeglice na Rudešu. Da li ste kroz ove projekte stekli povjerenje međunarodnih partnera koji su do tada imali loše iskustvo sa trošenjem donatorskog novca u vrijeme DPS lokalne vlasti?

Međunarodna zajednica je u Beranama prepoznala pouzdanog partnera, posebno u domenu sredine koja je oslobođena korupcije i lokalne uprave koja će na najavu svakog ulaganja pružiti maskimalnu podršku, pa je u Beranama stekla pouzdanog partnera i za buduća ulaganja.

Berane je jedna od prvih opština koja je izgradila malu elektranu na gradskom vodovodu i pokazala da se struja može proizvoditi i bez tajkuna i bez štete po okolinu. Koliko će novca godišnje opštinskoj kasi donositi ova mala elektrana?

Planirani prihodi ove male elektrane su oko 200.000 eura na godišnjem nivou i ovaj primjer pokazuje da lokalna uprava može imati finansijske prihode koristeći sopstvene resurse, a pri tome ne ugoržavajući životnu sredinu. Proizvodnja električne energije biće daleko veća nego što može utrošti gradska rasvjeta, ali se ovdje ne može govoriti o upotrebi te energije za rasvjetu jer se energija prodaje Elektroprivredi. Ali će vrijednost poroizvedene energije u velikoj mjeri nadmašiti potrošnju gradske rasvjete.

Ranije se moglo čuti da je izgrađeno više kilometara rasvjete u posljednjih nekoliko godina nego za prethodnih pola vijeka. Da li je to tačno?

Upotrebom led tehnologije koja je, istini za volju, koštala više nego klasična rasvjeta, izvršeno je ulaganje u nove pravce ulične rasvjete koji će u dugoročnom periodu Opštinu koštati potrošnje energije do 50 posto niže nego što je to bio slučaj prije korišćenja led rasvjete. Tako da je svako ulaganje u nove pravce ulične rasvjete ne samo ekonomski opravdano, nego i doprinosi kvalitetu života naših građana.

Koliko je kilometara asfalta stavljeno na gradskom i seoskom području?

Za sanaciju gradskih ulica samo u toku 2020. godine je raspisan tender od 350.000 eura, a od toga je izvedeno radova u iznosu od 280.000 eura. Ostalo je da se završe još radovi u ulici kod Elektrodistribucije. Kada je riječ o lokalnim putevima urađeno je 2,65 kilometara novog asfalta, čija je vrijednost oko 153.000 eura. Izvršena je sanacija oštećenja na kolovozima (udarne rupe) u vrijednosti od oko 85.000 eura, a od čega je samo za MZ Policu izdvojeno oko 50.000 eura. U toku 2020. godine izgrađena je i nova saobraćajnica u MZ Park dužine 200 metara. Tu je i kroz IFAD projekat izgrađen vodovod u Zagorju i novi putevi u više sela. IFAD projekat pomaže manje razvijena područja i male poljoprivredne proizvođače, a košta lokalnu upravu znatno manje nego da je sama radila ove pravce pa je svaki euro uložen u IFAD četiri eura uloženih u lokalnu infrastrukturu i ukoliko se ovaj trend bude nastavio Opština neće žaliti sredstava za saradnju sa IFAD partnerima.

Berane je dobilo i novu sportsku dvoranu. Rekonstruisan je fudbalski stadion i sada ovaj grad ima sportski kompleks kakav ima malo koji drugi grad. Da li se još nešto planira u smislu razvoja sportskog turizma?

U planu je rekonstrukcija zapadne tribine Gradskog stadiona, a uskoro se raspisuje i konkurs za izradu idejnog rešenja za rekonstrukciju stare hale sportova koja će biti prilagođena za bavljenje sportom osoba sa invaliditetom (OSI), a u planu je i rekonstrukcija nekoliko sportskih igrališta u mjesnim zajednicama na teritoriji opštine, kao i drugih sportskih objekata za šta smo već uputili inicijativu nadležnim institucijama, tako da se nadamo da će Berane u narednom periodu postati grad posvećen sportu i zdravim stilovima života.

Od prvih dana stupanja na funkciju aktivno ste se uključili u rješavanje problema beranskog Rudnika. Kakve su šanse za njegovo aktiviranje?

Održan je sastanak sa više potencijalnih investitora na kojima je izražena posvećenost Opštine otvaranju Rudnika i eksploataciji rudnih bogastva Berana a kroz to i otvaranje novih radnih mjesta. Trenutno smo u pregovorima sa jednim inostranim partnerom koji bi u Beranama otvorio pogon sa 20 novih radnih mjesta, a u najavi su i neki lokalni investitori koji bi kroz program biznis zone realizovali investicije pa se nadamo da će se nova radna mjesta u realnom sektoru otvoriti u Beranama u toku 2021. i 2022. godine, što će u velikoj mjeri uticati na rješavanje najvećeg problema naše opštine, a to je nezaposlenost.

Da pomenemo i to da je Berane jedina opština u ovom dijelu države koja je riješila problem pasa lutalica?

U Beranama je 2015. godine otvoren prvi azil za pse lutalice i druge napuštene životinje na sjeveru Crne Gore. Projekat je realizovan sredstvima lokalnog budžeta, a upravljanje je povjereno JP Komunalno. Time je riješen veliki problem pasa lutalica, koji su na human način sklonjeni sa gradskih ulica i zbrinuti. Tri veterinarska tehničara vode računa o njima, a Komunalno je sklopilo ugovor sa veterinarskom ustanovom iz našeg grada radi liječenja i vakcinisanja životnja. Imamo sklopljene ugovore sa susjednim gradovima u vezi sa poslovima o zbrinjavanju pasa lutalica sa teritorije njihovih opština.

Šta je bilo sa inicijativom i najavom otvaranja konzulata Srbije u Beranama?

Prilikom posljednje posjete ambasadora Srbije sa tadašnjim predsjednikom Dragoslavom Šćekićem razgovarano je o mogućnosti otvaranja konzulata u Beranama. Obje strane su se složile da bi otvaranje konzulata olakšalo svakodnevno funkcionisanje velikom broju građana Berana i sjevera Crne Gore koji imaju kako poslovne, tako i porodične veze sa Srbijom.

S obzirom na to da je u međuvremenu došlo do poznatih problema oko statusa ambasadora u Crnoj Gori, nadamo se da će rešavanjem istih nastaviti aktivnosti oko otvaranja konzulata u Beranama.

Stupajući na dužnost saopštili ste da nastavljate da podržavate Eparhiju budimljansko nikšićku, ali i da poštujete sve svetinje drugih konfesija, da nastavljate da njegujete multikulturalne i mumultikonfesionalne vrijednosti Berana?

Kao rođenom Berancu, građaninu i predsjedniku opštine važno mi je i stalo mi je da se održe dobri međuvjerski i međunacionalni odnosi u Beranama. Upućeni smo jedni na druge i nema razloga da ne živimo u slozi i miru.

Imam istu energiju kao kada sam branio Vasove vode

Bili ste prepoznati i popularnost stekli kao građanski aktivista u vrijeme velike borbe protiv izgradje deponije na Vasovim vodama. Sada ste gradonacelnik. Da li ste zadržali taj borbeni duh i da li imate još energije da se borite da se Berane vrati na pozicije koje je nekada imalo?

Svako ko misli dobro svom gradu borio bi se protiv izgradnje deponije na Vasovim vodoma, i Vasove vode su sada završena priča. Tamo gdje je bilo smetlište sada je uređena površina koja ne zagađuje životnu sredinu i to je još jedna pobjeda građana i građanskog aktivizma nad sistemom. Naravno da ću sa istom energijom i sa ove pozicije, i u saradnji sa centralnim vlastima, težiti da u Berane dođu investitori kako bi se zaustavio trend migracije prema centralnom i južnom dijelu Crne Gore, kao i van naših granica i kako bi se mladi ljudi zadržali u svom rodnom gradu.

Share.

About Author

Leave A Reply