AVDUL SANJA DA OŽIVI MLINOVE U PETNJICI

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poljoprivredni proizvođač iz Petnjice Avdul Adrović, već deset godina kao najveći proizvođač alternativnih žitarica i organske hrane u Crnoj Gori, pokušava da taj status kruniše izgradnjom mlina na prirodni pogon i malenog restorana.

A vrijednom Avdulu nikako da se ostvari želja, pošto ne može da pronađe sredstva koja su mu za to potrebna.

U razgovoru za Portal RTCG, Avdul kaže da je sve što je do sada uradio postigao vlastitim radom i trudom.

“Nekada je bilo stotinu mlinova u Petnjici, od kojih ni jedan nije sačuvan. Ja sam mislio da napravim i obnovim na taj način jedan mlin gdje bih mljeo žito na prirodni način. Tu bih napravio i malu centralu koja bi zadovoljila moje potrebe za strujom za mlin i eko restoran. Napravio bih i malene kućice, takozvane bungalove za one koji bi htjeli da tu prespavaju“, kaže Avdul.

Avdul bi time svoje veliko gazdinstvo pretvorio u takozvano turističko domaćinstvo.

“Nisam namjeravao da pravim neki veliki restoran, već nešto sasvim malo, odmah pored mlina. Toliko da tu mogu da se probaju domaći proizvodi od mojih žitarica. Pita od heljde, kačamak od organskog brašna… I sve to na stotinu metara pored magistralnog puta na mom imanju“, priča Adrović.

On, istina, priznaje taj gotovi projekat, koji već kupi prašinu, nije pokušao da realizuje preko evropskih fondova, jer, kako kaže, nije imao ko da mu pomogne da sa tim konkuriše.

“Nekako sam želio da to bude kruna svega što sam do sada uspio. Da gazdinstvo preuzmu mlađi, a ja da se zanimam u tom mlinu i restoranu. Da putnici namjernici, ili slučajni, tu prenoće ako žele. Da ovaj sadašnji naporni rad zamijenim malo lakšim“, kaže Avdul.

Avdul je u ZZ “Vrbica“ počeo da radi još daleke 1984. godine. Sa ozbiljnijom poljoprivrednom proizvodnjom heljde, drugih rijetkih žitarica i proizvoda, krenuo je prije petnaest godina, zahvaljujući čemu je postao najpoznatiji u Crnoj Gori.

A ZZ “Vrbica“ ima veliki broj kooperanata, a zasadi se prostiru na području četiri opštine – Petnjica, Berane, Bijelo Polje i Rožaje, na Koritskoj visoravni, kao i dijelu Pešterske visoravni.

Portal RTCG je ranije pisao da je Avdul uspio da sačuva stara sjemena starih žitarica, koja se čuvaju u takozvanoj Banci gena u Podgorici.

Kada se redi o ovogodišnjoj sezoni i žetvi koja je završena, Avdul je samo djelimično zadovoljan.

Jedino su, kaže, dobar prinos dali pšenica i raž, dok je rod ovsa i ječma čak sedamdeset odsto manji nego prošle godine, a i kukuruz ima znatno slabiji prinos.

“Heljda je otpornija, i njen rod je ove godine dosta dobar“, kaže Avdul.

Ovaj vrijedni poljoprivrednik je, ipak, zadovoljan u odnosu na to kakva je bila sezona, koja je počela sa velikim i kišama i kasnim proljećem, a nastavila se sa nevjerovatnim sušama.

“Upravo zbog te suše krompir je podbacio pedeset odsto. Ali, ja sam zadovoljan uvijek kad ima nekih prinosa. Istovremeno uspijevam da sačuvam sjemena sa sljedeću sezonu“, priča Adrović.

On je kazao da su stvari jednostavne i da treba više da se radi u proizvodnji.

“Potrebno je smanjiti administraciju i socijalu. Ko hoće da radi, kod mene uvijek ima posla. Lako je danas lenčariti“, kaže Avdul.

Brine ga, kako ističe, odlazak ljudi sa područja Bihora, ali se nada da će doći neka bolja vremena i da je šansa upravo u proizvodnji i turizmu.

Zbog toga je i dalje zainteresovan da relaizuje ideju o mlinu i eko restoranu kao kruni svoga rada, samo da se još neko nađe ko će ovog čovjeka da razumije i da mu pomogne da učini nešto dobro i za Petnjicu i za Crnu Goru.

Ne juri Avdul nagrade i priznanja. Nagrade su njega stigle.

Za svoj rad u oblasti poljoprivrede dobio veliki broj priznanja i nagrada, među kojima i prestižno regionalno priznanje koje se dodjeljuje preduzećima sa naboljom bonitetnom ocjenom, ili kako se to stučno kaže, bio je “u vrhu bonitetne izvrsnosti“.

“Ja sam za sebe uradio dosta. Na gazdinstvu imam silose kao u Vojvodini. Volio bih još ovo da realizujem, i da kažem da sam zaokružio svoju djelatnost“, zaključio je Adrović. 

Izvor: Portal RTCG

Share.

About Author

Leave A Reply