ŠĆEKIĆ: POBOLJŠANJE POLOŽAJA OSI JEDAN JE OD NAŠIH PRIORITETA (FOTO)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slijepe i slabovide osobe iz cijele Crne Gore sinoć su poezijom, književnim stvaralaštvom, muzikom i pjesmom, na centralnoj manifestaciji, koja je održana u beranskom Centru za kulturu, obilježile Međunarodni dan bijelog štapa – 15. oktobar.

Povodom ovog značajnog datuma, Opština Berane, već šestu godinu zaredom, zajedno sa Savezom slijepih Crne Gore, Područnom organizacijom slijepih i slabovidih za opštine Berane, Andrijevica, Plav i Rožaje, uz pomoć Ministarstva kulture, priređuje poetsko – muzičku manifestaciju pod sloganom „Nikad ne odustati jer sve je moguće u životu“. Uvertira za pomenuti događaj bila je izložba skulptura prilagođenih osobama sa oštećenim vidom, poznatog beranskog vajara Zorana Milovića.

Predsjednik Opštine Berane Dragoslav Šćekić je, u svom govoru, kazao da je ova manifestacija prilika da se javnosti skrene pažnja na probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom svakodnevno susreću u svakoj životnoj situaciji, ali i pred institucijama sistema.

“Jedna od osnova našeg rada i angažmana usmjerena je na unapređenje života naših građana, priznavanje prava osoba sa invaliditetom na rad, na osnovu jednakosti sa drugima i mogućnosti da zarađuju za život, na radno okruženje koje je otvoreno za njih“, istakao je on dodajući da je Opština, na čijem je čelu, u proteklom periodu, nizom svojih politika, projekata i aktivnosti nastojala osnažiti osobe sa invaliditetom, pa je u skladu s tim zaposleno devet osoba, koje na taj način doprinose zajednici.

„Namjera je da u narednom periodu bude još lica sa invaliditetom u organima lokalne uprave. Učestvovali smo u projektima gdje je posredstvom sajmova zapošljavanja, u organizaciji Karitasa Barske Nadbiskupije, zaposleno osam lica sa invaliditetom kod različitih poslodavaca. Ranije je u saradnji sa istom organizacijom, u prostoru koji je obezbijedila Opština, uspostavljena kopirnica i digitalna štampa“, podsjetio je predsjednik opštine.

Šćekić je poručio da se ovim kulturno – zabavnim programom želi uputiti jasna poruka javnosti, da je naša zajednička vizija vizija zajednice u kojoj će građani sa oštećenjem vida, u potpunosti moći da učestvuju u svakom aspektu života koji su izabrali.

„Na tom putu bićemo istrajni i dosljedni, i cilj kojem zajedno težimo biće postignut“, poručio je, između ostalog, predsjednik Šćekić.

Izvršni direktor Saveza slijepih Crne Gore (SSCG), Goran Macanović, rekao je da se širom svijeta ovaj dan obilježava od 1992. godine i da ga od tada SSCG na različite načine i kroz različite manifestacije obilježava.

„Iako se od nas očekuje da na ovaj dan ukazujemo na prepreke sa kojima se suočavaju osobe sa oštećenim vidom, mi smo odlučili da već par godina ne pričamo o problemima. Osobe sa oštećenim vidom nemaju probleme, već prepreke koje im pred njihovo svakodnevno funkcionisanje postavlja društvo. Cilj nam je da kroz pokazivanje različitih dometa osoba sa oštećenim vidom pokažemo i animiramo zajednicu da shvati da su osobe sa oštećenim vidom jednako važne i jednako ravnopravne kao i svi drugi građani. Društvo i zajednica su u obavezi da poštuju ljudska prava ove kategorije građana i uklanjaju prepreke koje postavljaju pred ove ljude“, istakao je Macanović.

Dio ovog programa bila je izložba skulptura Zorana Milovića, prva ovakve vrste u Crnoj Gori, za koju je, na otvaranju, predjednik Skupštine opštine Berane Novica Obradović, kazao da je njena osnovna zamisao da posjetioci, putem dodira i mašte, dožive ljepotu i bogatstvo ljudskog iskaza u obliku skulpture i kulturne raznolikosti.

„Zoran nam je, kroz ovu izložbu, poklonio dio svojih snova, pretočenih u 15 skulptura rađenih u drvetu oraha, jasena, kruške i topole, koje svojim ritmom i pokretom izazivaju nezaboravan osjećaj ljepote. Organizovanjem ovog kulturnog događaja, Opština Berane, šalje jasnu poruku, da zajedno možemo i hoćemo da stvarimo preduslove za puno i aktivnije učešče u društvenoj zajednici, ne samo osoba sa oštećenjem vida, već i svih drugih osoba sa invaliditetom. Na tom putu, i ovom izložbom pokazujemo da smo dobro planirali i da smo dosljedni u ostvarivanju zajedničkog cilja i on će biti postignut“, istakao je Obradović.

Autor izložbe „Dodirom gledajmo“ – Zoran Milović, rekao je da svaka njegova skulptura, iako rađena u drvetu, priča jednu priču koja je dio naših života i da je to upravo ono što ga odvaja od drugih autora.

„Moj neposredni komšija je Branko Raičević, koji je u jednom trenutku izgubio vid. Kada sam mu govorio o tome šta radim, kod mene se rodila ideja da napravim priču koju i on može da osjeti. Nije mi bilo teško, jer ja sve te priče doživljavam na jedan poseban način. U prilici su da moj način izražavanja u drvetu slabovidi i slijepi osjete i dožive kao i ja“, naglasio je ovaj priznati skulptor.

Za razliku od ostalih izložbi gdje je zabranjeno dodirivanje, na ovoj su posjetioci imali priliku da slobodno dodiruju i opipaju sve eksponate. Kako bi doživljaj bio potpun, angažovani su volonteri koji su stajali pored skulptura i reprodukovali audio zapis koji govori o tom umjetničkom djelu.

U programu manifestacije, pored članova Saveza slijepih Crne Gore, učestvovali su i učenici Škole za osnovno muzičko obrazovanje iz Berana.

Andrija Turčinović

BEZ SAGLASNOSTI REDAKCIJE ZABRANJENO JE PREUZIMANJE SADRŽAJA SA WEB PORTALA RADIJA BERANE

Share.

About Author

Leave A Reply