15 NAČINA KAKO JUTARNJA UKOČENOST MOŽE POSTATI VAŠA PROŠLOST

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jutarnja ukočenost često pogađa oboljele od artritisa, reume, fibromialgije kao i osobe koje su pretjerano pasivne. Osim toga spavanje često podrazumijeva ležanje u nezgodnim pozicijama. Vaš položaj za spavanje može uzrokovati kontinuiranu kompresiju, gubitak kiseonika u tkivima i smanjeni protok krvi u mišiće. To može rezultirati nakupljanjem mliječne kiseline koja uzrokuje ukočenost kada se probudite sljedećeg jutra.
Neka vam jutro počne s jednom ili više navika koje vam predlažemo jer ćete tako povećati svoju pokretljivost i smanjiti druge simptome.

Započnite dan nježnim i sporim pokretima – nakon buđenja, pomičite krute zglobove polako i nježno bez povlačenja ili istezanja. Pomičite ih pomoću nježnih kružnih pokreta, savijanja i iskretanja zglobova. Kako bi se poboljšala pokretljivost po cijelom tijelu, pomaknite sve zglobove, uključujući zglobove vrata, ramena, laktova, koljena i prstiju.

Oprezno se istegnite – nakon što se lagano pokrenuli zglobove, istegnite svaki zahvaćeni zglob. Držite zglob istegnutim 20 do 30 sekundi i ponovite to sa svakim zglobom dva do tri puta. Krećite se polako i nemojte pretjerivati. Istezanje nikada ne bi trebalo biti bolno. Možete pitati fizioterapeuta da vam da personaliziranu vježbu i program istezanja za ublažavanje boli i sprečavanje simptoma.

Koristite terapiju toplinom – upotreba električne deke ili topla kupka ujutro može pomoći u opuštanju ukočenih zglobova. Vruća kupka pomaže u opuštanju mišićnih vlakana i puno je bolji izbor od vrućih obloga koji djeluju samo površinski. Vruća kupka zagrijava mišićna tkiva na mnogo dubljem nivou jer višak topline nema kuda otići.

Smanjite stres – stres može imati ogroman uticaj na naše mišiće. Kada osjećamo da smo pod stresom, automatska reakcija tijela je prelazak u stanje napetosti kao odgovor na situaciju, osobu ili događaj koji uzrokuje da se tako osjećamo. Za ublažavanje napetih mišića važno je opustiti um kao i tijelo. Meditacija i tehnike disanja su među najpopularnijim načinima smirivanja uma kada se osjećamo pod stresom. Biljni ljekovi su još jedna alternativa koja je pokazala obećavajuće opuštajuće rezultate. održava normalne količine kalcijuma u krvi te doprinosi njegovoj apsorpciji i skladištenju.

Uzimajte ljekove – ljekovi mogu pomoći u kontroli jutarnje ukočenosti. U nekim slučajevima nesteroidni protivupalni ljekovi mogu pomoći. Razgovarajte s ljekarom kako biste pronašli odgovarajući lijek za najbolje rezultate. Držite lijek pored kreveta, to vam može pomoći tako da popijete lijek pola sata ili sat vremena prije nego što se planirate ustati kako bi se ublažili simptomi.

Koristite kremu za zglobove – nanesite kremu za zglobove čim se probudite, odaberite kremu koja sadrži djelotvornu formulu prirodnih sastojaka koji su vjekovima poznati po svom brzom i snažnom djelovanju prije svega na oštru akutnu i hroničnu bol izazvanu upalama, povredama te degenerativnim bolestima poput artritisa, osteoporoze, išijasa itd. Trenutno djeluje protuupalno i analgetski.

Provodite protivupalnu dijetu – protuupalna dijeta može pomoći smanjiti upalu i bol. Pobrinite se da kvalitetno jedete tijekom cijelog dana. Preporučena hrana za protuupalnu dijetu tipična je za mediteransku prehranu i uključuje konzumiranje više ribe, svježeg voća i povrća i zdravih masti; konzumiranje umjerenih količina orašastih plodova; ograničen unos crvenog mesa i preporučuje se umjerena konzumacija crnog vina. Hrana koju treba izbaciti ili izbjegavati odnosi se na rafinirane šećere, jednostavne ugljikohidrate (bijelo brašno, šećer, bijela riža), crveno meso i mesne prerađevine, potrebno je ograničiti i unos mliječnih proizvoda.

Ne zaboravite se kretati – Ako imate artritis ili druge probleme sa zglobovima, u jelovnik svakako uvrstite trešnje, višnje, špinat, zeleni čaj i lanene sjemenke. Gipkost i čvrstoću kostiju, mišića, tetiva i zglobova osigurat ćete i uzimanjem aloe vere i bobičastog voća, ali bez redovnog kretanja zglobna hrskavica neće dobiti potrebnu hranu. Hrskavica nema vlastite krvne žile koje bi je snadbjele potrebnim sastojcima (kiseonikom i nutrijentima) te se hrani upijanjem sadrže iz zglobne tečnost. Upravo je zbog toga redovito kretanje od elementarne važnosti za zdravlje hrskavice budući da samo dodirivanje zglobnih površina prilikom kretanja omogućuje, odnosno potiče prehranu hrskavice.

Pijte vodu – zatezanje mišića ili grčevi u velikim mišićima nogu mogu biti rani znak dehidracije. Treba piti od 8 do 10 čaša vode dnevno iako to ovisi o tjelesnoj građi i aktivnostima. Za vrijeme vježbanja i bolesti potrebno je povećati unos vode kako bi se nadomjestila tekućina izgubljena znojenjem. Voda može pomoći u promjeni konzistencije mišića i omekšati čvrste, tvrde mišiće.

Pijte sok od višnje – višnje i trešnje su bogate antioksidansima, imaju protivupalna svojstva i mogu smanjiti oštećenje mišića tijekom vježbanja. Jedna je studija pokazala da su trkači na duge staze koji su prije trčanja pili sok od višnje smanjili bolove u mišićima i ukočenost nakon vježbanja.

Uzimajte vitamin D – ovo su elementarni sastojci za zdrave kosti i zglobove. Vitamin D potreban je za dobro fizičko i mentalno zdravlje pomaže kod osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti, depresije. Najpoznatiji način na koji tijelo dobiva vitamin D je izlaganje sunčevoj svjetlosti. Osim na suncu, vitamin D može se dobiti iz namirnice kao što su masna riba poput lososa, tune, skuše ili sardine, mlijeko i mliječni proizvodi, sok od naranče, goveđa jetra i gljive. Preporučljivo ga je uzimati i u obliku dodatak prehrani.

Uzimajte kalcijum – kalcijum je najzastupljeniji mineral u ljudskom organizmu, a najviše ga ima u kostima i zubima. Najpoznatiji zadatak kalcijuma je prevencija osteoporoze. Nužan je za izgradnju kostiju i zuba, pravilan rad nervnog i mišićnog sustava, regulira srčani ritam, krvni tlak i zgrušavanje krvi te je isto tako važan za hormonsku ravnotežu. Kalcijum se ne može proizvesti u tijelu pa se zato mora uzimati hranom ili putem dodataka prehrani.

Povećajte unos magnezijuma – magnezijum je važan mineral potreban za kontrakciju mišića, proizvodnju energije i stvaranje kostiju i stanica. Magnezijum je takođe važan za fleksibilnost. Nizak nivo ovog minerala može dovesti do nakupljanja mliječne kiseline u mišićima što uzrokuje napetost. Magnezijum se može naći u hrani kao što su sjemenke bundeve, spanać i avokado, a može se naći i u nekim napitcima te dodacima prehrani.

Posegnite za vitaminima i ljekovitim biljem – ako niste sigurni da iz redovne prehrane dobijate sve što vam je potrebno uzmite dodatne vitamine i minerale. Najpotrebniji vitamini i minerali za bolesti i tegobe zglobova su vitaminima B grupe, C, D i E vitamini, cink, selen, magnezij i gvožđe te kondroitin, glukozamin. Kao potporna terapija kod reumatoidnog artritisa povoljno djelovanje pokazala je ljekovita biljka Boswellia serrata i astaksantin.

Osim doktoru obratite se i alternativnim terapeutima – akupunktura, kiropraktika, masaže, aroma terapija kao i propisana dijeta mogu pomoći u smanjenju simptoma.

Izvor: zglobovi.hr

Share.

About Author

1 Comment

  1. Korisni savjeti i veoma efikasni samo se treba pridržavati i ozbiljno pristupiti problemu kada je u pitanju bol u vratu i ledjima i kod ukocenosti općenito, i da bi se mogle ove metode kombinovati radi najboljeg učinka.

Leave A Reply